Yüz Felci ve TMS Tedavisi

tms-ile-yuz-felci-tedavisi

Yüz felci, özellikle bahar aylarında, çoğunlukla ani soğuğa maruz kalma ile ortaya çıkan ve yüzün bir yarımında görülen nörojenik bir tablodur. Facial sinirin kafa kemiğinden çıkarken geçtiği dar kanalda sıkışması ile ortaya çıkar. Felç olan tarafta göz kapatılamaz ve açık kalır, ağız sağlam tarafa doğru kayar. Herhangi bir ağrı sızı pek olmaz ama görüntü açısından çok rahatsız edici bir durumdur. Ağır durumlarda yemek yemede ve çiğnemede zorluklar olur.

Yüz felci, hastaların üçte ikisinde tama yakın düzelir. Düzelmeyen vakalarda EMG çekilip operasyon planlanabilir. Fizik tedavi imkânları da ilaç tedavisi ile beraber uygulanabilir.

Bazı yüz felci vakalarında, her türlü tedaviye rağmen iyileşme olmayabilir ya da yetersiz olabilir. Üzerinden 6 ay geçtiği halde düzelme olmayan yüz felci vakalarında ilerleyen süreç içerisinde düzelme olmaz. Ve iyileşmeyen yüz felci vakaları genelde yüz görünümünü kurtarmak için estetik cerrahiye gider.

Yapılan çalışmalarda yüz felci geçirmiş ancak, en az 6 ay geçtiği halde hiç iyileşme olmamış 3 vakaya TMS uygulaması yapılmış, uygulamada küçük TMS koilleri kullanılarak ve facial sinirin yüz bölgesine çıkış yaptığı temporal nahiyeyi hedef alınmıştır. Sonuç ise şaşılacak kadar mükemmeldi. Hastaların üçünde de en az %70 düzeyinde gelişme ve düzelme olduğu ve gözlerini rahatça kapatabildikleri gözlemlenmiştir.

Deneysel anlamda yapılan bu tip çalışmalar, iyileşmeyen yüz felçlerinde estetik amaçlı operasyonlardan önce repetitif TMS’nin denenmesi gerektiğini göstermektedir. Ayrıca deneyler 6 ay geçtiği halde hiç düzelme umudu kalmamış, EMG’de ya total ya da totale yakın ağır nörojenik hasar veren vakalar üzerinde yapılmıştır. Birde yüz felci geçiren ama kısmi düzelen hastalar vardır. Tedavinin böyle hastalarda da başarıyla uygulanacağı açıktır. Bu bulguların ışığında tahminimiz odur ki yüz felci geçiren şahıslara düzelip düzelmeyeceğini beklenmeden erken dönemde TMS uygulandığı takdirde, çok daha mükemmel sonuçlar ve iyileşmeler olacaktır.

"Makalelerdeki alıntılar için Dr.Mehmet YAVUZ'a teşekkür ederiz."